Tel Aviv çıkışlı elektronik müzik ve indie ikilisi Red Axes, Sónar İstanbul 2022 performanslarından önce Gerekeni Yap’ın konuğu oluyor. Ürettikleri müzik gibi, samimi ve direkt cevaplar aşağıda sizi bekliyor. 

Red Axes; post-punk, house ve disco’yu iç içe geçiren dinamik setiyle 18 Mart'ta Sónar İstanbul'da. Biletler için tıklayın.  


Red Axes, hayat nasıl gidiyor?
Sizinle konuştuğumuz için mutluyuz. Hayat iyi gidiyor. Stüdyoda oldukça fazla zaman geçiriyoruz ve İstanbul’daki performansa hazırlanıyoruz. Uzun bir süreden sonra tekrar şehri ziyaret edeceğiz. Dolayısıyla dört gözle bu performansı bekliyoruz.

2014 çıkışlı albümünüz Ballad of the Ice’dan bu yana neler değişti? Sizce müziğiniz birazcık daha karanlık oldu mu?
Başında beri biraz karanlıktı diyebiliriz. Ama evet değişmeyi ve müziğimizle yeni alanlar keşfetmeyi seviyoruz. Kısacası işler zamanla değişme uğruyor.

Tel Aviv’in müziğiniz üzerindeki etkisi devam ediyor mu?
Evet, bu her zaman böyle oldu ve olmaya da devam edecek. Zira kökümüz, evimiz ve temellerimiz bu şehirde. Tel Aviv’i yaşıyoruz ve burada üretiyoruz.

Yaratıcılığı nasıl tarif ediyorsunuz?
Bizim için yaratıcılık; masaya kalbinizi koyarak, size heyecan veren bir iş yapmak demek.

Müzik dışında size ne ilham verir?
Günlük yaşam, hava durumu, haberler ve doğru zamanda karşımıza çıkan rastgele olaylar.

Kendi plak şirketiniz var. O tarafta yaptığınız çalışmalar nasıl gidiyor?
Garzen Records 7 yaşında. Artık kendine ait bir hayatı olduğunu söyleyebiliriz.  Orayı; tanıdık olan yerine sıra dışının ön plana çıktığı, sınırlarda dolaşan yaratıcılara umut ve bilinirlik sağlayan sıcak bir yuva ve sanatsal özgürlüğe izin veren bir platform olarak görüyoruz.

Peki nostaljik bir ikili misiniz?
Bazı açılardan nostaljik olduğumuzu söyleyebiliriz.

Ölümden sonra yaşama inanıyor musunuz?
Birbirimizi önceki yaşamımızdan tanıdığımıza inanıyoruz. Dolayısıyla evet.  

Son olarak İstanbul’un size nasıl bir ruh hali yansıttığını anlatabilir misiniz?
Burayı çok seviyoruz. Yemek için dünyanın en iyi yerlerinden biri. İnsanları Akdeniz sıcaklığına sahip, ki bu da bize çok doğal geliyor. Ve tabii ki muazzam bir müzik tarihi ve bu tarihin efsanevi albümleri var.