Kopenhag: İskandinav tasarımının başkentine hoş geldiniz.  


Her yıl yaşanabilir şehirler listelerinde kendine en yukarılarda yer bulan Kopenhag, sürdürülebilir modanın da öncülerinden biri. Bu durumla uyumlu olarak kentin kendisi de 2025’e kadar karbon salınımını nötr hale getirmeyi hedefliyor. 

Böylece Kopenhag’ın yaşam stilindeki basitlik daha da büyük bir anlam kazanıyor. Şehir halkının neredeyse yarısı bisiklet kullanıyor. İster istemez bu durum onları ergonomik ve sürdürülebilir bir moda anlayışına yakınlaştırıyor. Kopenhaglı moda markaların başarısının altında ise benzersiz tasarımları doğaya karşı sorumlu yaklaşımla birleştirmeleri yatıyor.

Kuşkusuz ki Kopenhag Michelin yıldızlı restoranlarıyla rafine bir gastronomik merkez. Ancak bu şehrin sokaklarında da ‘Hygge’ anlarını kucaklayan müthiş bir yemek ve yaşam kültürü de var. Bu sayfaların takipçileri, Danimarkalıların mutluluk sanatı hygge’nin özünde yaşamın her anından keyif almak olduğunu artık biliyor. Anlayacağınız şehrin sakinleri de dostlarıyla rahatça buluştukları anların tadını çıkarmayı çok seviyor. Kent merkezindeki iki pazar alanı, meşhur Danimarka fırınları Kopenhaglıların günlük yaşamlarına renk katıyor. Gösterişten uzak, amaca hizmet eden moda anlayışı bu anlarda da kendini gösteriyor. Rahat buluşmalar ve hygge anlayışından gelen huzur veren anlar, Kopenhag stiline imzasını atıyor.


Kısacası, kendine dünyanın ilk karbon nötr başkenti olma hedefini koyan bir şehrin sakinlerinin ergonomik, rahat ve sürdürülebilir moda anlayışının öncüsü olması şaşırtıcı değil.

Kopenhag yaşam stilinin barındırdığı bu özellikler size göreyse, unutmayın: Danimarka mutluluk sanatı Hygge’den ilham alarak Academia iş birliğiyle Türkiye’ye özel olarak hazırlanan ProbablyXAcademia koleksiyonu artık burada! Hemen keşfedin!