Fransız müzisyen Kazy Lambist, yüzdeyüzmüzik katkılarıyla 23 Ekim’de PSM'de! Bu hareketli performans öncesinde sözü kendisine bırakıyoruz. 

Günümüzde indie müziği nasıl tarif edersin?
Indie eskiden yeraltı pop rock müziğe verilen bir isimdi. Ancak artık içinde elektro-pop gibi birçok farklı türü barındırıyor. Belki de tanımlanamayan pop diyebiliriz onun için…

Yaşadığın yer müziğini nasıl etkiliyor?
Stresliyken beste yapmıyorum. Bu nedenle nispeten daha sıcak olan Fransa’nın güneyinde kalmayı seviyorum. İş için Paris’e gitmeyi seviyorum ama orada da çok uzun süre vakit geçirmiyorum. İnsanların yolda normal bir hızla yürümeleri beni rahatlatıyor. Şu anda Roma’da yaşıyorum. Burada da zamanın yavaş aktığını söyleyebilirim.

60’lar Fransız sinemasını çok sevdiğini biliyoruz. Aynı zamanda Ahlat Ağacı da en sevdiğin filmlerdenmiş. Türk sinemasından sevdiğin başka yönetmen veya filmler var mı?
Kesinlikle. Novelle Vague yönetmenlerine her zaman hayran olmuşumdur Türkiye’de ise Nuri Bilge Ceylan gerçekten harika. Aynı zamanda Deniz Gamze Ergüven ve Zeki Demirkubuz’u çok seviyorum.

Streaming mecraları için ne düşünüyorsun?
Her geçen yıl daha büyük bir önem kazanıyorlar. Onların sayesinde müziğim çok rahat bir şekilde seyahat edebiliyor. Ancak şu anda adaletsiz bir sistem olduğunu söyleyebilirim. Umarım ileride sanatçılar gelirden daha yüksek bir pay elde edebilirler. 

Dayanamadığın müzikler var mı?
Neredeyse her şeyi dinliyorum ama anlayamadıklarım da var tabii. Örneğin K-pop. BTS benim için gizemini koruyor. Sanırım bunun nedeni hala TikTok indirmemiş olmam.

Stüdyo ritüellerin var mı?
Çok fazla kahve içiyorum ve saate bakmıyorum. Kombinasyonlardan biri özel hissettirene kadar farklı efektler uygulayarak; akorları ve melodileri kaydederim. Bir çırak kimyager gibiyim.

Sırada ne var?
Çok yakında yeni bir EP yayınlayacağım ve bu geçmişte yaptıklarımdan farklı bir iş olacak. Yeni türler keşfetmek istiyorum.

'Paris Tropikal'i nasıl tanımlarsın?
Paris Tropikal, Paris'in yaz aylarında çok sıcak olduğu hissidir. O kadar sıcak ki Seine'e atlamak istersiniz. Ve tabii ki Fransız grup 'Minuit' için yaptığım bir remixin adı.

Zorlu PSM'de vereceğin performanstan dinleyiciler ne beklemeli?
İstanbul'da her zaman özel bir atmosfer var. Şehirle ve insanlarla harika bir bağ hissediyoruz. O kadar güçlü bir bağ ki bu; basçı Amaury gelecek yıl İstanbul'da konser vermek istiyor! Bu sefer hem yeni şarkılarımı hem de eskilerini çalacağız. Sabırsızlanıyorum!