Sónar Istanbul, 2-3 Ekim’de Zorlu PSM’ye geri dönüyor. Sabırsızlıkla beklediğimiz hafta sonu öncesi bir başka misafirimiz de Reykjavikli yapımcı Janus Rasmussen.

Faroe Adaları'nda büyümek sound’unu nasıl etkiledi?
Muhtemelen tahmin edebileceğimden daha fazla etkiledi. İzole hayat, karanlık kışlar, orada bir çocuk olarak büyümenin verdiği özgürlükle birleşti. Müziğime nasıl yaklaştığım konusunda bana kesinlikle bir yön vermiş olmalı.

Müziğini nasıl tanımlarsınız?
İşimi tanımlamaya pek hevesli değilim çünkü sadece bir tür müzik yapmak istemiyorum. Ama bir kutuya koymam gerekirse alternatif elektronik müzik diyeceğim. Ama bu yolda değişebilir. Sürekli yaratıcı bir şekilde hareket ettiğimi düşünüyorum, bu yüzden bir yıl sonra bana tekrar sorun.

Müziğinizin bir amacı var mı?
Çok emin değilim. Bence müzik en azından sana bir şeyler hissettiriyorsa, o zaman çok mutlu oluyorum. Fon müziği yapmak istemiyorum. Belki de tek bildiğim bu.

Yaratıcılığını ne tetikler?
Zeki ve yaratıcı insanlarla birlikte olmak bana ilham veriyor. Sanırım en iyi müziğim, birlikte olmaktan keyif aldığım biriyle iş birliği yaptığımda ortaya çıkıyor.

'Kesişim' kelimesi sana ne ifade ediyor?
Müziğimle ne yaptığımı açıklamak için oldukça iyi bir kelime- elektronik ve organik akustik seslerin kesişimi. Müzikle yapmayı sevdiğim şey de bu.

Müzik yaparken ritüellerin var mı?
Tek ritüelim denemek ve uygulamak. Yapabileceğiniz tek şey, mümkün olduğunca sık kendinizi ortaya koymak. Böylece her şeyin olma şansı çok daha yükseliyor. Düşündüğünüzden çok daha zor bir süreç bu.

Solo albümünden önce yaptığın iş birliklerinden neler öğrendin?
Müzik hayatım boyunca birçok grupta bulundum ve bu bana müzik prodüksiyonunda bildiğim her şeyi ve bu işte kalmak için gerekenleri öğretti. Azimli ve yaratıcı insanların etrafında olduğunuzdan emin olun. Bundan daha iyi bir öğretmen bulamazsınız.

Kendi müziğinizi yazmanın en iyi yanı nedir?
Solo bir projeye sahip olmak çok özgürleştirici, çünkü işlerin nasıl sonuçlanacağına dair bütün kararları siz veriyorsunuz. Ama bu aynı zamanda işin lanetli tarafı. İş birliği yaparken başarılı oluyorum, bu yüzden kendinizden şüphe etmeye başlarsanız solo çalışmak zor olabilir. Bir fikriniz işe yaramadığında etrafınızda size destek olacak kimse olmuyor.

Bir albümle işin bittiğinde ne hissediyorsun?
Ben aslında çalışmaya devam etmek istiyorum. Hemen bir albüm daha yapmak istiyorum. Zira bir albümü bitirdikten sonra baya formda oluyorsunuz. Çok fazla müzik yazdıktan sonra tamamen işin havasına giriyorsunuz. Yine de yazmaya devam etme şansım olmuyor, çünkü yeni bir albüm üzerinde yapılacak çok iş oluyor.

İstanbul hayranlarınız Sonar 2021 şovunuzdan ne beklemeli?
Setlist'te yüksek bir tempo ve birçok yeni malzeme olacak. Uzun bir süre sonra en clubby setimi hazırlamak istedim. O yüzden dans ayakkabılarını getirsinler.