The Art of Hygge NFT koleksiyonu vesilesiyle çizerlerle buluşmaya devam ediyoruz. Son konuğumuz Eren Boz. Gösterişsiz ancak üzerine düşünülmüş cevapları hemen aşağıda sizi bekliyor. 

İşlediğin konuları nasıl seçiyorsun? Sana ne ilham veriyor?
Konuları seçmiyorum, düşünürken daldan dala atlıyorum ve bazen ayağım takılıyor, düşüyorum. Beni düşüren düşünceleri çiziyorum.

Yaratıcılığı nasıl tarif ediyorsun?
Düşünsel dünyada bir şey yaratmıyorsak fiziksel dünyada bir karşılık bulmayı ummak saflık olur. Yaratım zihinde başlamalı ve bir ihtiyaçtan doğmalı; “yaratmasaydım delirecektim,” demeli, “yaratmasaydım yalnız kalacaktım”, “yaratmasaydım kendimi anlayamazdım” gibi.

Art of Hygge çizimlerinden bahsedelim. Nasıl bir zaman algın var? Ve bunu hygge anlayışı ile nasıl birleştiriyorsun?
Dünyada geçirdiğim zamanı sevmiyorum, daha doğrusu aklımın dünyada olduğu zamanı. Uzaklara dalıp gitmeyi seviyorum, hiçbir şey düşünmediğim o anları. Hygge anlayışında da buna benzer bir sakinlik var gibi, hoşuma giden bir boşvermişlik var.Hayata dair küçük bile olsa bir mutluluk planın var mı? Ve/veya hayattın nihai hedefi mutluluk değilse nedir?

Mutluluğa dair bir planım yok, mutluyum ben zaten. Nihai hedef mutluluk olamaz bence, mutluluk bir tepki halidir. Sürekli mutlu hissetmeme sebep verecek asıl hedef nedir? Hikayelerimi arzuladığım kadar iyi yazabilmek beni mutlu ederdi sanırım.

Sevdiğin varoluşçu yazarlar kimler? Ve onlardan nasıl besleniyorsun?
Ben okuduğum insanların hangi akımlara dahil olduklarını pek bilmem maalesef (aynısı müzikler için de geçerlidir mesela). Kendimi varoluşçu ya da nihilist ya da herhangi bir şey olarak tanımlayamam çünkü bu tanımların tam olarak ne anlama geldiklerini bilmiyorum, bu tanımların sınırlarını kestiremiyorum. Beslendiğim yazarlardan bahsedeyim ben size en iyisi. Borges’i çok seviyorum. Düşünüş biçimi müthiş özgür, kitabın boyutlarını aşıp direkt zihinle irtibat kuran bir hali var. Erich Fromm benim için bir öğretmen gibi. Marquez, canım benim.

Hedefin var mı?
Hikayelerimi yazmak istiyorum artık.

Hygge anların var mı? Ne zaman ne huzurlu hissedersin?
Güneşin altında kedimle oturup tam anlamıyla hiçbir şey yapmamak benim için huzurun zirvesidir.