Ecem'in evindeyiz. Yağmurlu bir İstanbul gününde sanatçıyı şekilendiren unsurları konuşuyoruz. 

Ne zaman çizmeye başladın?
Çocukken çok fazla resim yapıyordum ve bununla ilgili destek görüyordum, lise çağına geldiğimde de Güzel Sanatlar lisesine girdim. Sonra da Mimar Sinan’a geçtim. Dolayısıyla bu yol benim için doğal olarak gelişti. Ancak şanslı olduğumu söyleyebilirim. 13 yaşımda sanatla ilgilenmeye karar vermeme rağmen pişman olmadım. İşler benim için yolunda gitti ve böylece resim yapmaya devam ettim.

Yaratıcılığı nasıl tarif edersin?
Kesin bir tanımı olduğunu düşünmüyorum. Herkeste farklı bir şekilde çıkıyor ortaya. Güzel ve heyecan verici olmasının sebebi de bu bence.

Yaratım süreçlerinden bahsedebilir misin?
Çok planlı bir yaklaşımım yok. Biraz daha duygusal bir üretim sürecim var. Başka işlere baktığımda da o eserin sanatçıyla bir bağ kurmasını isterim. Bu şekilde heyecan duyarım. Kendi işlerimde de benzer bir bağ olmasını istiyorum. Dolayısıyla aklıma gelenlere sistematik bir şekilde yaklaşmaktan ziyade, yaptığım işlerin organik gelişmesini seviyorum. O sırada düşündüklerim, hissettiklerim ve okuduklarıma dair üretmeyi seviyorum.

İşlerinde bahsettiğin gibi organik bir şekilde kendini gösteren temalar var mı?
Üzerinde uzun süre çalıştığım bir seri suluboya, desen, yağlıboya işlerin olduğu ‘Fan Page’ isimli bir seri resim ürettim. Sosyal medya kültürü bu serinin temelini oluştururken, çalışmalarım da direkt sosyal medyada kamuya açılan, ulaşımın çok daha kolaylaştığı, her kullanıcının iletişimine açık ve hepsi tarafından saklanabilen, ekran görüntüsü alınabilen, görsel havuzlardan geliyor. Bu seri resim yapabilmenin birçok tekniğini içerisinde barındırıyor; bu malzeme çeşitliliği aslında sürecin kendisini tanımlamaya çalışıyor: sosyal medyada ilk karşılaşma, saklamak, tekrar bakmak ve yeni bir dil oluşturmak. Bu serinin evrildiği şekli yine benim izleyici olarak etrafımı, bulunduğum konumu, hayatımı yorumlama şeklimi ve görme biçimimi yansıtıyor.

Hedefin var mı?
İşlerimi kişisel bir sergiyle göstermek istiyorum, bunun yanında eğlendiğim ve üretirken çok keyif aldığım bir medyum var. Kitap yapıyorum ve beni çok heyecanlandırıyor.  Bunlar üzerine yoğunlaştığım bir dönemdeyim.